Ali Gürsoy sevgilisi Gonca Ünsal’la tatilde

]

12 yıllık eşi Melis Çiftçi ile geçen aralık ayında anlaşmalı olarak boşanan iş dünyasının ünlü ismi Ali Gürsoy, sevgilisi Gonca Ünsal’la tatile çıktı.

ARKADAŞLARIYLA BULUŞTULAR

Gonca Ünsal’la mutlu bir beraberlik yaşayan ünlü iş insanı, Bodrum tatili sırasında objektife takıldı.

Yakın dostlarıyla birlikte vakit geçiren çift, Yalıkavak açıklarında teknede denizin keyfini çıkardı.

Maçakızı’na yemeğe geçen Ali Gürsoy ve Gonca Ünsal’ın keyifli halleri gözlerden kaçmadı. İki sevgilinin bir süre daha Bodrum’da kalarak tatil yapacağı gelen bilgiler arasında…

Tarladan sofraya

Restoranlarda lokal tarım ürünleri kullanımı, dünyada oldukça trend durumda… Hem taptaze malzemelerle pişiriyorlar yemeklerini hem de lojistiği en aza indirdikleri için çevre dostu bir seçim yapmış oluyorlar.

Alaçatı’nın yenilerinden See Me de böyle bir anlayışı benimsemiş. Raşit Karakuş ve Uğurcan Kaya’nın kurduğu mekan, kendi tarlasında organik olarak yetiştirilen lokal ürünlerle ve kendisine has 10 özel kokteyliyle bu sezonun favorilerinden olmaya aday.

Uğurcan Kaya’nın müzik direktörlüğünü de üstlendiği See Me’nin özel üretim tabaklarının tasarımı ise heykeltıraş Fatih Şimşek’e ait.

Aileyle kahvaltı keyfi

Dışarıda yemek yemeyi sadece büyükler değil, küçükler de özledi!

Morini’de, Pernod Ricard Ortadoğu Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay’la karşılaştım geçen gün. Eşi Evin Tümay, çocukları Beliz ve Kaan’la kahvaltıya gelen Selçuk Bey, ailece dışarıda sosyalleşmeyi özlemiş.

Morini’de kahvaltı yapan aile, uzun süren yasaklardan sonra dışarıda yemek yemenin keyfini çıkardı.

Kendi markasını yarattı

Ünlü oyuncu Bestemsu Özdemir, kendi markasını yaratan ünlüler kervanına katıldı. İTÜ’de moda okuyan güzel oyuncu, Almanya merkezli Kuzey Holding ile anlaşma imzalayarak üretime geçti. “Bestemsu” adıyla markalaşan Özdemir, tüm desen ve modelleri kendi tasarladı.

Her tasarımın kendine özgü olmasını isteyen oyuncu, bu sebeple kumaş seçimini bile bizzat kendisi yapmış. Geçtiğimiz hafta koleksiyonun çekimlerini tamamlayan marka, temmuzun ikinci haftası e-ticaret sitesinde satışa sunulacak. Markanın yurtdışı anlaşmaları da tamam. Türkiye satışıyla birlikte Avrupa’da üç noktada satışa sunulacak olan “Bestemsu” tasarımları, önümüzdeki yıl da Amerika’nın Los Angeles, Miami ve New York şehrinde satılacak.

En lezzetli yemek tarifleri burada

72 yaşındaki ‘Demir Adam’ın biyolojik yaşı 33 çıktı

]

22 Haziran 2021 Salı, 09:41

Kentte ‘Demir Adam’ olarak tanınan, milli sporcu Ali Bıdı, yakın zamanda Didim Belediyesi, Didim Kaymakamlığı, Türkiye Triatlon Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen 2021 Didim Triatlon Yarışları’nda; 70-74 yaş kategorisinde şampiyon oldu.

Şampiyonada 750 metre yüzen, 20 kilometre bisiklet süren ve 5 kilometre koşan Ali Bıdı, birincilik kürsüsüne çıktı. Bu yarıştan sonra Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Spor Bilimleri Fakültesi’nde kondisyon testine giren Ali Bıdı, biyolojik yaşının 33 olduğunu öğrendi. Kondisyon testinin, aynı cinsten ancak yaşı farklı birine kıyasla kondisyonunun ne seviyede olduğunu gösteren test olduğunu belirten Bıdı, “Göğüs bandı ile kol saatinin entegre çalışması sonucu yapılan bir testin sonucunda yaşım 72 olmasına rağmen 33 yaşındaki bir kişinin kondisyon seviyesine sahip olduğumu gördüm. Bu beni çok mutlu etti. Düzenli spor ve sağlıklı beslenmenin sonucu bu" dedi.

OKUDUĞUM BİR KİTAP HAYATIMI DEĞİŞTİRDİ

36 yıl boyunca hastalıklarla boğuştuğunu ve gitmediği doktor kalmadığını dile getiren Bıdı, “Okuduğum bir kitap hayatımı değiştirdi. Ben 30 yaşındayken bu kadar fit değildim. Bu kadar sağlıklı, bu kadar enerjik değildim. Spora başlamadan önce biyolojik yaş 55-60 çıkıyordu. Şimdi 33’e kadar düştük. İnşallah 28’e kadar düşerim. İnanıyorum çünkü içimdeki enerji bu kadar. 2022 Kasım ayında yapılacak Dünya Şampiyonası’na milli sporcu olarak gideceğim. Tabi öncesinde, 30 Haziran- 4 Temmuz tarihlerinde Romanya’da yapılacak Avrupa Duatlon Şampiyonası’na katılacağım. Burada standart mesafede, 10 kilometre koşup, 40 kilometre pedal çevireceğim ardından 5 kilometre koşacağım. Spor dünyanın en iyi ilacıdır. Ben bunu fark ediyorum" diye konuştu.

‘25-30 YAŞINDAKİ KİŞİNİN KALP GÜCÜNE SAHİP’

AÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Kılınç ise Ali Bıdı’nın triatlonda özel biri olduğunu belirterek, “Genelde 72 yaşındaki insanların maksimum nabız değeri 220 eksi yaş üzerinden hesaplanır. Örneğin; 40 yaşındaki bir kişinin maksimum çıkabileceği 180’dir. Ali beyin çıkabileceği maksimum değer 146 ile 156 nabız aralığında olmasına rağmen, 180 nabızlara kadar çıkabiliyor. Bu da şu demek; Ali bey 25-30 yaşındaki bir kişinin kardiyolojik, yani kalp gücüne sahip. Aslında bizim biyolojik yaşımız sayıdan ibaret. İnsanın fonksiyonel yönden göstergesi, antrenmanlarda ve testlerde yapmış olduğu yüklenmelerde çıkabileceği en üst düzeydeki kalp atım sayısıdır. O da 1 dakikalık süreçte belirli 5-10 saniye içerisinde gerçekleşir. Bu sayı ne kadar yüksekse, 180-200’lere yakınsa onun fonksiyonel yönünün, fizyolojik kalp yapısının verimli olduğunun bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Prof. Dr. Kılınç, fizyolojik yaşın belirlenmesinde yapılan testin 20 dakika sürdüğünü kaydetti.

Doktorun tavrına suç duyurusu yapacak

]

Alçı yüzünden elinde yara çıkan Özbekistan uyruklu çocuğunun, alçıyı açtırmak için gittiği Trabzon Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi’nden azarlanarak geri çevrildiğini iddia eden Ali Kaya, olayı yargıya taşımaya hazırlanıyor.

Trabzon’un tanınan balıkçılarından biri olan iş insanı Ali Kaya, 10 yaşındaki Özbekistan uyruklu evladı Bekruzh Elyorovich’in yaklaşık üç hafta önce arkadaşlarıyla top oynarken düştüğünü ve dirseği ile bileği arasında çatlak oluştuğunu söyledi. Kaya, “Çocuğu Vakfıkebir Devlet Hastanesine götürmüştük. Hemen alçıya aldılar. Üç haftadır kolu alçıda. Ancak alçıdan dolayı bileğinde yara çıkmaya başladı. Biz de hemen Vakfıkebir’e aynı doktora gittik. Ancak doktorun ameliyatı vardı ve geç biteceğinden dolayı bize Trabzon Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi’ne gitmemiz önerildi. Hemen Vakfıkebir’den Trabzon’a yola çıktık. Ancak trafikten dolayı biraz geciktik. Trabzon Yavuz Selim Kemik Hastalıkları ve Rehabilitasyon Hastanesi’ne gittiğimizde saat 16.00’ya geliyordu. Polikliniğe gittik ancak bize polikliniğin bittiğini ve Acil Servis’e gitmemiz gerektiğini söylediler. Acil Servis’ten giriş yapacaktık. Ancak evladımız Özbekistan uyruklu olduğu için para yatırmamız gerekiyordu. Önceden Acil’deki doktorun yanına giderek durumu aktardık. Doktor bey bize kızarak, ‘Burası yeri değil. Polikliniğe git, burası onun yeri değil.’ dedi. Ben de durumu aktararak, ‘Ben Vakfıkebir’den geliyorum. Trafik vardı. Geciktik. Poliklinik kapattı. Geciktiğimiz için bizi buraya yönlendirdiler. Çocuğun alçısı açılmalı. Elinde yara çıkıyor.’ dedim. Doktor bey de bize, ‘Beni ilgilendirmez. Erken gelseydiniz.’ dedi. İnanın kendimi zor tuttum. Sağlıkçılar, doktorlarımız, hemşirelerimiz hepimizin baş tacı. Koronavirüs pandemisinde cefakarca çalıştılar. Ancak aralarında böyleleri de çıkıyor. Allah böyle doktorlara rastlayanlara sabır versin.” diye konuştu.

DOKTORUN TAVRINI ADLİYEYE TAŞIYACAĞIM

Olayı Adliye’ye taşıyacağını belirten Kaya, “Hastamız hem çocuk hem de Özbekistan uyruklu. Sayın Cumhurbaşkanımız sağlık turizmi için yatırımlar yapıyor. Nasihatlerde bulunuyor ama gelin görün ki böyle doktorlar çıkıyor. O doktorun tavrını Adliye’ye taşıyacağım. Benim yaşadıklarımı başkası yaşamasın. Kemik Hastanesi Acil Servisindeki doktorlar alçıya, kırığa, çatlağa bakmayacak da neye bakacak? O hastane ne iş yapar?” serzenişinde bulundu.

ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE KARŞIYIM

Yaşadığı olaydan büyük bir üzüntü duyduğunu kaydeden Ali Kaya, “Sağlıkçılara karşı yapılan şiddete kesinlikle çok karşıyım. Ama sağlıkçıların vatandaşlara yaptığı hakaret de şiddet sayılır. Ben buna da karşıyım. Acaba sağlıkta şiddet yasası sağlıkçıları vatandaşa hakaret yapma cesareti mi veriyor?” ifadelerini kullandı.